Poludrago kamenje oduševljava me od prvog susreta. Otkrit ću vam kada se i gdje zbio taj sudbonosni susret i kako je poludrago kamenje u moj život dovelo divnu osobu, dragu suradnicu i prijateljicu.
Susretala sam se s poludragim kamenjem još u djetinjstvu jer je moja mama voljela takvu vrstu nakita koji nije zlato. Istinski doživljaj kristala zbio se prije nekoliko godina u Novom Sadu.
Jednoga dana, ljube (tako od milja zovem supruga) i ja šećemo glavnim gradom Vojvodine…
U malom izlogu ogrlica od šarenog kamenja. Očarana uđem u malu simpatičnu radnju. Unutra, uz mnoštvo kamenja u bojama, presimpatična, zgodna žena koja zrači nevjerojatnom energijom. Riječ, dvije, smijeh i šala. Zaključava radnju… Pije se kava (a, nije bio kraj radnog vremena ?). U razgovoru doznajem mnoštvo zanimljivih detalja vezanih za poludrago kamenje. Pogled na to blago, plus pravi čovjek (žena) koja ti s toliko ljubavi dočara dubinu, važnost i vrijednost minerala ne može te ostaviti ravnodušnom. Kako vrijeme ide, to postaje dio tebe.
Ovim blogom želim vas potaknuti da se osvrnete oko sebe i uživate u malim, a tako moćnim stvarima koje je majka Priroda stvarala milijunima godina.
Svaki kamen nanovo u meni izazove strahopoštovanje, zahvalnost i svjesnost o snazi majke Prirode. I svaki puta kada otvaram naručenu pošiljku, veselim se kao malo dijete. Ushićeno uzimam u ruke i ogledavam svaki kamen i iznova se divim tim malim remek djelima.
Priroda je zaista fantastična umjetnica!
Često me pitaju koja mi je vrsta poludragog kamenja najdraža. Ja nemam omiljeni kamen.
Kamenje ima svoje značenje, svoje djelovanje, svoju snagu. Uvijek se primiš za onaj kamen koji ti u tom trenutku treba. To je nevjerojatno, ali istinito! Danas je to ahat, sutra citrin pa gorski kristal…
Inspiracija za nakit dolazi odasvud. Bože, kako je divan ovaj svijet! Okreneš se oko sebe, ne znaš otkuda bi krenula. Toliko ljepote, mirisa, boja, oblika. Inspiracija je u svakom pokretu i zvuku… taj moment onda povežem s nekom bojom pa s kamenom, a nekad kamen sam od sebe ispriča priču, koju zatim uklopim u nakit. U svakom slučaju, to je nešto što se naprosto dogodi, intuitivno.
Poludrago kamenje toliko me zaokupilo da sam ga počela i dublje proučavati. Zadubila sam se u čitanje odlične knjige “The New Stone Age”, autorice Carol Woolton, koja inspirira na život s kristalima. Woolton je urednica britanskog Voguea te stručnjakinja za fini nakit. Zainteresirala se za svijet kristala 2018. godine u Los Angelesu tijekom svog novinarsko-istraživačkog zadatka pripremajući novogodišnju priču o moći kristala. Ubrzo je shvatila da iscjeljivanje kristalima nije tek puki trend, već pokret te da drevna praksa dobiva novu važnost u modernom društvu.
Otkrila sam toliko nevjerojatnih stvari o poludragom kamenju, koje ću vrlo rado podijeliti s vama. Prijateljica me upoznala s nakitom, ali čitajući ovu knjigu zaronila sam u ocean mogućnosti koje pruža (polu)drago kamenje izvan svijeta nakita.
Kamenje je u čvrstoj vezi sa zemljom, ispunjavajući tako ljudsku želju za nečim smislenim izvan sebe.
“Kristali mogu pojačati sve tvoje misli, a ti si ono što misliš.”
U knjizi se učinak kristala uspoređuje sa šminkom, koja poput kristala donosi radost i čini ženu najsamouvjerenijom verzijom sebe.
“Ljudi toliko osuđuju, a šminka nije skrivanje, već poboljšanje. Ako se osvrnete u prošlost, bilo da se radi o Kleopatri ili nekome tko nosi ratnu boju, uvijek smo je koristili.”
Kristali su životna sila. Čak i kada u ruci držite grubi, hrapavi, fasetirani kamen, događa se prijenos pozitivnosti i samopouzdanja.
„Kamen može promijeniti našu energiju, što zauzvrat može promijeniti naš život.“
Alternativna “znanost” i medicina koriste drago i poludrago kamenje od davnina. Smatra se da ono može donijeti sreću te zaštititi od negativnih utjecaja. Tako su stare civilizacije izrađivale amajlije i talismane kako bi ih čuvale od zlih sila i uroka.
Svakom kamenu pridaje se njegova zaštitna uloga, a prema nekim vjerovanjima i astrologija (horoskop) povezana je s poludragim kamenjem pa se tako svakom zodijačkom znaku preporučuje određeni kamen koji pozitivno djeluje na njega.
Tako se npr. akvamarin preporučuje Škorpionima i Bikovima. Potiče osjećaj vjernosti pa se nosi kao amajlija za vjernost i sreću u braku… Ahat daje hrabrost, energiju, snagu, rastjeruje strahove, vraća samopouzdanje, štiti od štetnog zračenja, od oluja, gromova, glavobolje… U Kini je biser simbol bogatstva, mudrosti i časti; u Japanu simbol sreće, a u Indiji simbol plodne obitelji. Biseri su u nekim kulturama imali afrodizijačka svojstva te su se koristili kao lijek protiv melankolije i ludila. U većini svijeta oduvijek se smatraju simbolom ljepote, ljubavi, sreće i bogatstva.
Koralji štite od zlih duhova i steriliteta. Ako niste znali zašto se tek rođenim bebama ili za krštenje daruju koraljne narukvice, sada znate! Nekoć bi se koralj samljeven u prah pomiješao s vodom radi liječenja unutarnjih organa. Žad je zaštitnik Djevice, dok se ne preporučuje Blizancima i Strijelcima. Vjeruje se da privlači i jača ljubav svake vrste te da liječi bolesti očiju, bubrega i probavnih organa…
Doista, mogla bih unedogled nabrajati sve vrste poludragog kamenja, njihov utjecaj na naše tijelo i psihu jer ih ima jako mnogo. O tome ću nekom drugom prilikom kada ću vam predstavljati kamenje koje koristim za izradu svog nakita.
CIBJO (The World Jewellery Confederation) ili Svjetska draguljarska konfederacija 1999. godine napravila je klasifikaciju kamenja u 3 grupe:
Dragulji ili drago kamenje najrjeđi su, najvrjedniji te najotporniji minerali prirodnog podrijetla. Kamenje je raznih oblika, boja, nijansi, strukture i postojanosti.
Ovdje treba napomenuti da nije svaki mineral dragi kamen. Kamen ne možemo smatrati draguljem ako ne zadovoljava 3 glavna uvjeta: ljepotu, rijetkost i postojanost. Samo minerali koji ispunjavaju navedene uvjete smatraju se dragim kamenjem ili draguljima, a to su: dijamant, safir, smaragd, opal i rubin.
Svi ostali minerali koji su zastupljeniji u prirodi, nešto lakši za obradu pa zato i nešto manje vrijednosti te povoljniji u odnosu na drago kamenje, nazivamo poludragim kamenjem.
S obzirom na to da kriteriji nisu osobito strogi niti precizno definirani, razni minerali navode se pod pojmom drago kamenje. Osim tradicionalne klasifikacije na drago i poludrago kamenje, nedavno se pojavila nova klasifikacija koja sve kristale svrstava u drago kamenje. Kako god da se klasificiralo to prirodno bogatstvo, svojom ljepotom mami uzdahe i doista meni nije bitno zove li ga netko kristalima, dragim ili poludragim kamenjem jer svaki kamen ima svoju vrijednost i priča tisućljetnu priču.
Ljepota je od triju čimbenika najsubjektivniji, no estetska svojstva minerala ipak se mogu donekle objektivno procjenjivati na osnovu sljedećih kategorija:
Fizičke osobine i kemijska struktura te postojanost minerala direktno utječu na obradu kamena.
Za poludrago i drago kamenje važni su:
Neka vrsta kamenja nastala je duboko u zemlji, a isplivala je na svjetlo dana zahvaljujući prirodnim fenomenima, potresima, odronima, ali i eksplozijama. Kamenje se formiralo različito. U nekim slučajevima sitni kristali raznih vrsta minerala ujedinili su se u jedan, dok se kod drugih kamen kristalizirao postepeno pod utjecajem plinova i drugih faktora duboko unutar zemljine kore. Interesantno je da se neki minerali nalaze u šupljini i pukotini stijena.
Sitni tragovi nesavršenstva poput neravnina i točkica na (polu)dragom kamenju nazivamo inkluzijom, a zahvaljujući upravo njima, znalci mogu saznati o njihovom porijeklu, pa čak i o mjestu nastanka, kao i o tomu radi li se o mineralu prirodnog porijekla ili umjetnom kamenu.
Većina dragog kamenja jesu minerali. No, znate li da postoji tzv. organsko drago kamenje? Njih dobivamo iz živih organizama kao što su školjke i koralji? Među njih spadaju biseri i koralji.
Osim ukrasnu ulogu, poludrago kamenje imalo je u prošlosti, a tako još uvijek i danas, magijska i iscjeliteljska svojstva te je nekoć bilo važno sredstvo trampe (trgovine), zbog čega mu je cijena stalno rasla.
Znate li da se drago i poludrago kamenje spominju u Bibliji – u Starom i Novom zavjetu? U Knjizi Izlaska 12 izraelskih plemena dovodi se u vezu s dragim i poludragim kamenjem. Veliki svećenik, Jehovin sljedbenik nosio je torbu ukrašenu s 12 vrijednih kamena različitog oblika i boja – tzv. biblijsko kamenje: rubin, topaz, smaragd, karbunkul, safir i dijamant, jahont, ahat, ametist, krizolit, oniks i jaspis. Ovo mi je bilo pravo otkriće.
Stari Rimljani vjerovali su da dragulji mogu vratiti vid, dok su Egipćani drago kamenje zelene boje koristili za olakšavanje porođajnih muka. Mnogi vladari, carevi i kraljevi u raznim kulturama i epohama, koristili su ih kao amajlije u osvajačkim pohodima i ratovima te pri donošenju važnih odluka.
(Polu)drago kamenje fantastičan je produkt prirode čija vrijednost samo raste.
Iako postoji mnogo načina obrade dragog kamenja, dva su osnovna:
Kamen se još može: sjeći, brusiti i polirati. To su zapravo 3 faze obrade:
Drago i poludrago kamenje danas najviše ima estetsku ulogu.
U blogovima ću obrađivati razne aspekte poludragog kamenja, njihove moći i uloge koje im čovjek pripisuje.